Fotografie Fridy Kahlo v Domě U Kamenného zvonu

Upřený pohled, srostlé obočí a květiny ve vlasech. Kdo by neznal jednu z nejznámějších mexických umělkyň všech dob?

Kdo byla Frida Kahlo?

Dle mého názoru můžeme Fridu Kahlo rozhodně považovat za jeden z hlavních symbolů Mexika. Většina z nás ji zná jako malířku, která se ve své tvorbě věnovala převážně  autoportrétům zrcadlícím její emoce.

Frida v mládí utrpěla vážná zranění během havárie autobusu a následky si pak nesla až do smrti. Právě proto strávila podstatnou část života upoutaná na lůžko. Jelikož si ráda krátila čas malováním, nad postel jí připevnili zrcadlo. Tak se na sebe mohla dívat a být sama sobě modelem. Já sice nejsem žádný znalec umění, ale řekla bych, že možná právě proto je z jejích obrazů často citít bolest, kterou v té době prožívala.

Její život s Diegem Riverou

Diego byl velký mexický umělec, který tvořil nástěnné malby v Mexiku a Spojených státech. Jeho dílo můžete vidět třeba v Národním paláci v Mexico City, opravdu stojí za to!

Frida ho už od mládí obdivovala, a nakonec se stala jeho třetí ženou. Jejich manželství bylo láskyplné, ale zároveň poměrně náročné. Diego byl chronický nevěrník a i když mu Frida zálety tolerovala, jednoho dne pohár její trpělivosti přetekl. Bylo to ve chvíli, kdy se vyspal s její sestrou Cristinou. To by neustál asi nikdo, co říkáte?!

Přestože Frida a Diego žili nějakou dobu v odloučení a dokonce se i rozvedli, dlouho to bez sebe nevyrželi a zhruba po roce se vzali znovu. Tentokrát ukončila jejich manželství až Fridina smrt.

Pokud by Vás zajímaly další podrobnosti z jejich společného života, určitě se podívejte na film Frida se Salmou Hayek v hlavní roli. Je moc hezky natočený a odhalí vám různá zákoutí Fridina života.

Lákadlo na turisty

Když se řekne Mexiko, většina lidí si vybaví tacos, tequilu a fazole. Pokud ale přestaneme myslet na jídlo, najdeme i spoustu dalších úžasných věcí – pyramidy, pláže, mariachi a v neposlední řadě také Frida Kahlo.

Z Fridy se v posledních letech stala ikona Mexika a suvenýry s její tváří najdete na každém rohu. Trička, panenky, plakáty, tašky, boty, zástěry, diáře, povlečení, hrnečky, prostě na co si vzpomenete. Pro některé je to kýč, jiní to milují. Do jakého tábora patříte vy? Já osobně doma pár úlovků taky mám. 🙂

Výstava fotografií v Praze

Další možnost jak zjistit něco málo z Fridina života je podívat se na sbírku fotografií, které během svého života shromáždila. Zajděte se podívat do Galerie hlavního města Prahy, kde jsou až do 16. 1. 2022 fotografie vystavené. Základní vstupné stojí 150 korun a můžete ho zaplatit na místě, nebo předem přes GoOut.

Popisky k fotografiím jsou napsané česky, anglicky i španělsky, takže můžete rovnou potrénovat svou španělštinu. Jestli je to pro vás zatím moc pokročilý level, začněte alespoň se základy. Pomoct vám v tom může třeba Pexeso pro začínající španělštináře nebo Cestovatelské kartičky pro začínající španělštináře.

Jsem jazykový nadšenec a vášnivá cestovatelka, která propadla kouzlu španělštiny. Na základě dlouholetých zkušeností sdílím se svými studenty v praxi ověřené způsoby, jak si ji pustit do života, aby mohli objevovat krásy hispánského světa na vlastní pěst. Proto jsem také vytvořila Cestovatelské kartičky pro začínající španělštináře, díky kterým se naučíte 110 základních vět a konečně budete moct cestovat bez agentury aniž byste se báli, že se nedomluvíte. Pokud se chcete pravidelně naučit něco nového, přidejte se k nám na Instagramu, nebo na Facebooku. A jestli vás zajímá můj příběh, přečtěte si ho zde. >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.