Jak začlenit španělštinu do svého života? # TIP 3

Zkuste se zamyslet nad něčím, co děláte prakticky každý den, aniž byste si to uvědomovali. Určitě zvládnete vyjmenovat aspoň pět věcí. No a napadlo vás, že by vám mohly pomoct se španělštinou? O dvou takových aktivitách už jsme si řekli v  TIPU 1TIPU 2 a  dneska se podíváme na další.

Máte rádi hudbu?

Když nepočítám Rajeshovu přítelkyni ze seriálu Teorie velkého třesku, neznám nikoho, kdo by na tuhle otázku odpověděl ne. Každý má samozřejmě trochu jiný vkus, ale možností je tolik, že si podle mě všichni přijdou na své.

A poslouchat španělské písničky je další drobnost, která vám nenásilně přivede španělštinu do života. I když jim ze začátku nebudete třeba vůbec rozumět, nemusíte si z toho dělat těžkou hlavu. V první řadě jde o to, že se naladíte na tu správnou vlnu a budete jí jen vnímat. Pasivní kontakt s jazykem je pořád lepší než žádný kontakt s jazykem. Já ale doufám, že se španělsky opravdu chcete naučit, takže budete i trochu aktivní.

Stačí začít zlehka

Nemusíte si hned hledat překlady všech textů a drtit se seznamy slovíček. To by vám asi stejně dlouho nevydrželo. Samozřejmě záleží na tom, jestli už máte nějaké základy, nebo jste úplný nováček. První krok je ale pro všechny stejný.

Najděte si svou oblíbenou španělskou písničku s textem (con letra) na YouTube. Jako začátečník vůbec neřešte, že jí nerozumíte, ale zkuste si všímat výslovnosti. Za chvilku přijdete na to, že CH čteme jako Č, H nečteme, V zní spíš jako B a G je buďto G, nebo CH. Stejně jako všechno ostatní i pravidla výslovnosti se učí mnohem snáz v praxi než jen čtením teoretických pouček. Kdyby vás ty poučky ale přece jen zajímaly, mrkněte se na můj Instragram, kde v jednom videu na IGTV vysvětluju pravidla výslovnosti a uvádím pár konkrétních příkladů.

Jakmile trošičku pochopíte, co  se jak vyslovuje, můžete začít texty opakovat a sami si výslovnost aktivně procvičovat. U toho si i hezky zazpíváte a vůbec nebudete mít pocit, že se něco učíte. 🙂 No a jestli už tohle dávno zvládáte, nebojte se vrhnout na překládání textů. Ohromně si tak rozšíříte slovní zásobu.

Co mám ale poslouchat?

Pokud neznáte moc interpretů, nebo jen hledáte trochu inspirace, podívejte se na Spotify, kde jsem vytvořila playlist Zamiluj si španělštinu. Já poslouchám různé žánry, takže tam najdete směsku všeho možného a můžete si vybrat písničky, které se budou líbit právě vám.

Další možností je zadat na YouTube canciones en español (písničky ve španělštině). Najde vám to tolik písniček, že nebudete vědět, kterou si poslechnout dřív.

Něco málo do slovníčku

Stejně jako jsem vám poradila pár slovíček k TIPU č. 1TIPU č. 2, mám pro vás pár výrazů i dneska.

A jestli se chcete naučit základní slovní zásobu, stáhněte si zdarma Pexeso pro začínající španělštináře včetně nahrávky namluvené rodilou mluvčí. Hravě si tak procvičíte 64 slovíček a frází, bez kterých se neobejdete.

I vy si můžete zamilovat španělštinu!

música

/músika/

muzika

canción

/kansión/

písnička

cantante

/kantante/

zpěvák, zpěvačka

con letra

/kon letra/

s textem

escuchar

/eskučar/

poslouchat

concierto

/konsierto/

koncert

gira

/chyra/

turné

compositor

/kompositor/

skladatel

voz

/bos/

hlas

tocar un instrumento

/tokar un instrumento/

hrát na hudební nástroj

Jsem jazykový nadšenec a vášnivá cestovatelka, která propadla kouzlu španělštiny. Na základě dlouholetých zkušeností sdílím se svými studenty v praxi ověřené způsoby, jak si ji pustit do života, aby mohli objevovat krásy hispánského světa na vlastní pěst. Proto jsem také vytvořila Cestovatelské kartičky pro začínající španělštináře, díky kterým se naučíte 110 základních vět a konečně budete moct cestovat bez agentury aniž byste se báli, že se nedomluvíte. Pokud se chcete pravidelně naučit něco nového, přidejte se k nám na Instagramu, nebo na Facebooku. A jestli vás zajímá můj příběh, přečtěte si ho zde. >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.