Jak si užít dovolenou na Baleárských ostrovech v době covidové?

Potřebujete dobít baterky a načerpat energii z teplých slunečních paprsků a pohledu na azurové moře? Jeďte na Baleáry! Dostat se tam je snazší, než byste si mysleli, a to i bez cestovky.

Cestování v době covidu je sice komplikovanější, než jsme byli zvyklí, ale rozhodně není nemožné. Je pravda, že před odletem musíte vyplnit pár formulářů a zajít si na PCR test, ale když se nenecháte odradit, dočkáte se sladké odměny. Máte totiž jedinečnou možnost poznat krásy Baleárských ostrovů, aniž byste se museli prodírat davy turistů. A to opravdu stojí za to!

My jsme vyrazili na Ibizu, která je ve světě známá spíš jako party ostrov, který nikdy nespí. Nebudu vám tvrdit, že taková pořádná party v Amnesia klubu by mě nelákala, ale projet si celý ostrov, žít ze dne na den a nemuset předem nic plánovat bylo neskutečně uvolňující. Obzvlášť po dlouhých měsících českého lockdownu! Co všechno jsme podnikli a kolik nás to přibližně stálo se dozvíte v příštím článku :).

Co musíte zařídit před odletem?

Než se rozhodnete zabookovat letenky, ověřte si aktuální podmínky vstupu a pobytu na území Španělska na webových stránkách Velvyslanectví ČR v Madridu, ale nezapomeňte, že Baleárské ostrovy jsou autonomní oblast, takže některá nařízení se mohou lišit.

Barvy na semaforu si můžete ověřit v COVID 19 rozcestníku na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR, nebo na seznamu zemí podle míry rizika nákazy. Ačkoli se Španělsko řadí mezi země s vysokým rizikem nákazy (červená barva), Baleárské ostrovy představují “jen“ střední riziko nákazy (oranžová barva), z čehož plyne řada výhod, jako třeba to, že po návratu nemusíte na další PCR test.

Pro jistotu si před odjezdem vždy ověřte aktuální pravidla vstupu a návratu, které stanovuje Ministerstvo vnitra ČR, abyste přesně věděli, jaký typ testu budete potřebovat. Podle aktuální tabulky vám sice pro návrat z Baleárských ostrovů stačí antigenní test, ale dejte si pozor na podmínky vaší letecké společnosti, zejména pokud cestujete s přestupem.

My jsme před cestou z Ibizy museli na PCR test, protože KLM vás bez něj na palubu svých letadel nepustí. Navíc jsme měli mezipřistání v Amsterdamu, kde vyžadují max. 72 hodin starý negativní PCR test.

Co mě ale překvapilo, byl fakt, že v letadlech nebyly povinné respirátory, ale skoro všichni nosili jen chirurgické či látkové roušky, a to včetně palubního personálu. To samé platí i o letišti v Amsterdamu a celé Ibize, což byla docela úleva, protože v roušce se dýchá o poznání líp.

Jak a kde se v ČR objednat na PCR test?

Pokud zadáte do vyhledávače „rezervace PCR test“, najdete spoustu odběrových míst po celé republice, např. zde. Já osobně jsem se objednala jako samoplátce na těchto stránkách. Test mi udělali ve čtvrtek ve 2 odpoledne (výtěr z krku) a druhý den po 9 ráno už jsem měla výsledek. Šlo o firmu GenDetective s.r.o. a cena byla 1.600 korun.

Potvrzení o negativním testu si raději vytiskněte, protože ho po vás budou chtít hned v Praze na letišti při check-inu.

Je potřeba nějaký formulář pro vstup do Španělska?

Ano je! Hned jak jsme vylezli z letadla, chtěli po nás vytištěné QR kódy. Ty vám přijdou na email po vyplnění formuláře o zdravotním stavu (Formulario de control sanitario). Ten můžete vyplnit až ve chvíli, kdy máte hotový check-in, protože je třeba uvést nejen osobní údaje, ale i číslo letu a vašeho sedadla.

Veškeré informace ohledně cestování do Španělska najdete na stránkách španělského Ministertva zdravotnictví, včetně krátkého instruktážní videa. Vše je dostupné ve španělštině, angličtině, němčině a francouzštině.

Pokud vás zajímá aktuální počet nakažených na Baleárských ostrovech, podívejte se na jejich semafor.

A co návrat do Čech?

Při návratu domů se nás hned na check-inu na Ibize zeptali na cílovou destinaci a chtěli vidět vytištěný příjezdový formulář a výsledek PCR testu. To samé se pak opakovalo i v Praze.

Příjezdový formulář vytvořilo Ministerstvo zdravotnictví ČR, aby mohlo monitorovat nakažené cestující, neboli jak píšou na svých stránkách: Vyplněním umožníte orgánům ochrany veřejného zdraví kontaktovat vás v těch případech, kdy bude zjištěno, že jste mohl(a) být během cesty nakažen(a) jinou osobou nebo vy sám(a) jste mohl(a) být zdrojem nákazy pro ostatní cestující.

Kde mi na Baleárech udělají covid test?

Na každém ostrově je několik laboratoří, kde vám test udělají. Cena se pohybuje kolem 120 € za PCR a 40 € za ANTIGEN, ale může se lišit v závislosti na místě a rychlosti poskytnutí výsledku.

Nás otestovali v městečku San Antoni v Galeno Clinic. Telefonicky jsme se objednali na čtvrtek 10 hodin ráno (+34 971 34 25 25), a výsledky byly druhý den po obědě (ke stažení zde).Tentokrát ale nestačil vzorek slin jako v Praze. Pan doktor si řádně vydezinfikoval ruce, nasadil čisté rukavice a udělal nám poctivý výtěr z nosu i krku, takže ukápla i slzička.

Jak už jsem říkala, celý týden jsme žili okamžikem a všechno plánovali sotva den dopředu, což bylo úžasně uvolňující, ale v jedné věci se nám to vymstilo. Nezbyla na nás volná místa na covid test na letišti, kde je cena podstatně nižší, konkrétně 70 € za PCR (na jiných letištích může být i nižší). Pokud se tedy rozhodnete pro tuto variantu, rozhodně vám radím domluvit si termín alespoň týden předem. Výsledek by měl být k dispozici do 12 hodin.

Objednat se můžete na stránkách Eurofins Megalab, nebo si stáhnout do mobilu aplikaci Trustone a zarezervovat si termín přímo tam. Teoreticky je možné také telefonické objednání na +34 900 10 08 80, ale já jsem tam volala asi 30 x a nikdo mi to nezvedal, takže bych na to nespoléhala.

Eurofins může dle smlouvy provozovat své laboratoře na letištích do konce července, s možností prodloužení do konce prosince 2021. Skvělé je, že se nejedná pouze o Ibizu, ale i o další významná španělská letiště, konkrétně jsou to Madrid-Barajas, Barcelona-El Prat, Málaga, Alicante, Valencia, Sevilla, Bilbao, Palma de Mallorca, Menorca, Tenerife Sur, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote a La Palma.

Další odběrová místa:

Grupo Policlínica, +34 971 30 23 54 (Mallorca, Menorca, Ibiza)

Quirón prevención, +34 911 22 14 52 (Mallorca, Menorca, Ibiza)

Biofarma, +34 971 30 00 01 nebo Whatsapp +34 672 32 26 79 (Ibiza)

Jak to teď na ostrovech vypadá?

Situace na Ibize je sice o poznání lepší než u nás, ale i tak je třeba dodržovat určitá opatření. Mezi ta hlavní patří nošení roušky ve vnitřních i vnějších prostorách (respirátory nejsou povinné), dodržování rozestupů, používání dezinfekcí a zákaz vycházení mezi 23 a 6 hodinou. Restaurace jsou otevřené do 5 hodin odpoledne, od pondělí do čtvrtka pak i mezi půl 9 a půl 11 večer. Jelikož mohou vyžívat pouze zahrádky, kapacity jsou omezené.

Po ostrovech se ale můžete pohybovat naprosto bez problému. Další rozvolnění by mohlo přijít už 9. května, nicméně podle aktuálních zpráv zřejmě nepůjde o dramatické změny.

Jestli jste zatím španělšinou nepolíbení, stáhněte si zdarma Pexeso pro začínající španělštináře, ať si osvojíte alespoň pár základních slovíček. Uvidíte, že místní vaši snahu ocení! No a pokud se chcete v běžných situacích skutečně domluvit, mrkněte se na Cestovatelské kartičky pro začínající španělštináře. Najdete tam 110 vět, které vaši dovolenou výrazně usnadní, a to včetně nahrávek namluvených rodilou mluvčí a pracovních listů.

Ještě jednou ve zkratce

Opakování je matka moudrosti, takže si pojďme ještě jednou shrnout, co všechno budete potřebovat:

  1. Vytištěné potvrzení o negativním PCR testu, který nebude po příletu na ostrovy starší 72 hodin.
  2. Vytištěný QR kód, který získáte vyplněním formuláře o zdravotním stavu.
  3. Vytištěný příjezdový formulář pro návrat do ČR.
  4. Potvrzení o negativním ANTIGEN / PCR testu, který nebude starší 72 hodin po příletu do ČR (ideálně vytištěný). Zajistíte si ho až na ostrově.

A pokud máte strach, že byste mohli před cestou, nebo během cesty onemocnět, nezapomeňte si pořídit dobré cestovní pojištění. Já osobně mám dobré zkušenosti s Axou a Allianz, ale tento problém jsem s nimi naštěstí nemusela řešit.

Na co nesmíte zapomínat!

Veškeré informace, které jsem uvedla v tomto článku vyplývají z mé vlastní zkušenosti a jsou platné k 2. 5. 2021. Jak už jsme všichni zjistili, nařízení spojená s covidem se každou chvíli mění, takže je možné, že před vaší dovolenou budou některé informace zastaralé. Proto si vždy projděte aktuální nařízení, ať máte jistotu, že vše proběhne hladce.

Užijte si krásnou dovolenou! 🙂

Jsem jazykový nadšenec a vášnivá cestovatelka, která propadla kouzlu španělštiny. Na základě dlouholetých zkušeností sdílím se svými studenty v praxi ověřené způsoby, jak si ji pustit do života, aby mohli objevovat krásy hispánského světa na vlastní pěst. Proto jsem také vytvořila Cestovatelské kartičky pro začínající španělštináře, díky kterým se naučíte 110 základních vět a konečně budete moct cestovat bez agentury aniž byste se báli, že se nedomluvíte. Pokud se chcete pravidelně naučit něco nového, přidejte se k nám na Instagramu, nebo na Facebooku. A jestli vás zajímá můj příběh, přečtěte si ho zde. >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.