8 důvodů, proč se naučit španělsky

Taky právě přemýšlíte nad tím, že byste se konečně začali učit španělštinu? Líbí se vám a věříte, že její znalost by vám přinesla spoustu výhod, ale i přesto jste pořád na vážkách? Tak se podívejte na 8 důvodů, proč stojí za to se do učení pustit ještě dnes.

Důvod #1 Jeden z nejrozšířenějších jazyků

Španělsky mluví přes půl miliardy lidí, což ji staví na pozici 4. nejmluvenějšího jazyka na světě.  Jako oficiální jazyk má využití ve 21 zemích včetně Rovníkové Guineji, ale je velmi rozšířená i po celé Americe nebo na Filipínách. Velká část obyvatel Latinské Ameriky navíc neovládá angličtinu, takže bez znalosti španělštiny si tam moc nepopovídáte a přijdete o možnost dozvědět se něco nového a určitě užitečného.

Důvod #2 Její popularita neustále stoupá

Za poslední desetiletí můžeme pozorovat, že počet španělsky mluvících lidí celosvětově stoupá, což samozřejmě připívá k její popularitě. Časy kdy se na středních školách učila vedle angličtiny jen němčina jsou ty tam a studenti si dnes můžou zvolit i španělštinu, což se často stává.

Nejsem si jistá, jestli je to jejich touhou cestovat i mimo Evropu, nebo šarmem Shakiry a Rickyho Martina, ale španělština je teď prostě v kurzu.

Důvod #3 Vylepšíte si životopis

Znalost angličtiny je v dnešní době považovaná víceméně za samozřejmost, takže pokud chcete vyčnívat z davu, bude to chtít přihodit ještě jeden jazyk. Ekonomická důležitost španělštiny se zvyšuje, protože čím dál víc firem spolupracuje se zeměmi hispánského světa. Pro spoustu zaměstnavatelů je tedy španělština lukrativnější než třeba francouzština či ruština.

Důvod #4 Vaše cestování nabere jiný rozměr

Nevím, jak to máte vy, ale mě nebaví cestovat s agenturou a nevytáhnout paty z resortu bez doprovodu delegáta. Když jsem v zahraničí, chci vedle krásných pláží a malebných náměstíček poznat i tamní kulturu. Proto už spoustu let všude jezdím na vlastní pěst a pokud mám možnost, bavím se s místními. Neznám totiž lepší způsob, jak pochopit cizí kultury než právě rozhovorem s lidmi, kteří v tom daném místě žijí a velmi dobře ho znají.

Zároveň musím říct, že jsem si díky tomu začala mnohem víc vážit toho, co máme doma. Možná jste si taky všimli, že Češi si rádi stěžují na život v naší malé, ale krásné středoevropské zemi. Neznám ale prakticky nikoho, kdo by více cestoval a časem si stěžovat nepřestal.

Důvod #5 Nejšťastnější jazyk na světě

Věděli jste, že podle výsledků výzkumu Vermontské univerzity je španělština nejšťastnějším jazykem na světě? Vědci zkoumali nejpoužívanější slova v 10 jazycích, a následně podle hodnocení rodilých mluvčích zjišťovali, která slova jsou šťastná a která méně šťastná. A právě ve španělštině se prý používají šťastná slova mnohem hojněji než v jiných jazycích.

Mně osobně neskutečně zvedá náladu španělská hudba. Sálá z ní radost, temperament a energie jižanů, která dokáže krásně nastartovat moje ráno nebo třeba rozzářit zamračené odpoledne.

Důvod #6 Hudba, filmy a literatura

Španělsky zpívané písničky se v českých hitparádách objevují čím dál častěji, ale málokdo ví, o čem se v nich vlastně zpívá a jak jejich text správně vyslovovat. Zároveň se k nám díky Netflixu, HBO a dalším online televizím dostávají povedené španělské filmy a seriály, na které je škoda koukat s titulky. Taková La casa de papel (Papírový dům) nebo Narcos mají prostě v originále úplně jiný říz.

To samé platí i pro španělsky psanou literaturu, ale do té se pravděpodobně pustí až ostřílenější španělštináři.

Důvod #7 Snadno se naučíte i další románské jazyky

Španělština patří do stejné jazykové rodiny jako portugalština, francouzština, italština a rumunština. Všechny tyto jazyky pochází z latiny, takže v nich najdeme spoustu společných prvků. Z toho plyne, že když se naučíme jeden z nich, budeme alespoň trochu rozumět tomu dalšímu.

Já sama mluvím španělsky, portugalsky a mám základy italštiny, takže můžu potvrdit, že jakmile umíte jeden z těchto jazyků, ty další se učí mnohem snáz.

Důvod #8 Španělština je prostě krásná

Na závěr se vám musím přiznat, že já jsem se nezačala učit španělsky ani proto, že to bylo populární, ani proto, že jsem chtěla zvýšit svou cenu na pracovním trhu. Můj důvod byl prostý. Španělština je prostě krásná! Vždycky se mi líbilo, jak jemně zní, ale zároveň vyzařuje spoustu energie. Toužila jsem ji taky umět. A když jsem se do toho konečně pustila, naprosto mě pohltila a už nebylo cesty zpět. Do španělštiny jsem se zamilovala.

Taky vás to láká? Stáhněte si zdarma Desatero pro začínající španělštináře s 10 praktickými tipy, jak se španělštinou začít a především vytrvat. Díky nim se španělština postupně stane součástí vašeho života a začne ho obohacovat.

I vy si můžete zamilovat španělštinu!

Jsem jazykový nadšenec a vášnivá cestovatelka, která propadla kouzlu španělštiny. Na základě dlouholetých zkušeností sdílím se svými studenty v praxi ověřené způsoby, jak si ji pustit do života, aby mohli objevovat krásy hispánského světa na vlastní pěst. Proto jsem také vytvořila Cestovatelské kartičky pro začínající španělštináře, díky kterým se naučíte 110 základních vět a konečně budete moct cestovat bez agentury aniž byste se báli, že se nedomluvíte. Pokud se chcete pravidelně naučit něco nového, přidejte se k nám na Instagramu, nebo na Facebooku. A jestli vás zajímá můj příběh, přečtěte si ho zde. >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.