Jak překonat pochybnosti a pustit se do akce

Včera jsem si po dlouhé době vzala den volna a jelikož už jsem toho měla za poslední týdny plný kecky, rozhodla jsem se, že tohle bude MŮJ DEN! Ráno jsem cítila, že pro sebe musím něco udělat, tak jsem natáhla tenisky a šla běhat do lesa kousek od baráku. Já, která NIKDY neběhám!

Dle očekávání jsem nasadila šnečí tempo, ale i tak jsem to opět neudýchala a po třech kilometrech tahala z kapsy Ventolin. Uf… to jsem si zase dala. Musela jsem chvíli jen jít, abych znovu popadla dech. Po návratu domů jsem se protáhla, rozdýchala to a šla si dát sprchu. V tu chvíli mi bylo skvěle. Zvládla jsem to! Konečně jsem se dokopala k tomu, abych zvedla zadek a šla běhat. Hlavou se mi honila spousta myšlenek.

Doktorka mi běhání dlouhých tratí zakázala už na základce hned po tom, co jsem při tělocviku dostala astmatický záchvat a málem tam sebou sekla. To léto přišel ještě další incident, když mě jedno odpoledne přivezla z tábora domů sanitka. Šli jsme přes kopec na koupálko do vedlejší vesnice, ale já tam bohužel nedošla. Došel mi dech a odpoledne jsem strávila s kapačkou v ruce. Long story short, od té doby už jsem mohla běhat jenom šedesátky.

Proč vám tu ale vyprávím o svých líných plicích?

Včera mi došlo, že spousta z nás si z dětství nese různá NESMÍŠ, NEMŮŽEŠ a NEDOKÁŽEŠ, která nám pořád smrdí někde v hlavě a brzdí nás v dalším rozvoji. Máme strach z neúspěchu a jsme přesvědčeni, že nemáme sebemenší šanci zvítězit. Smutné je, že to kvůli tomu často ani nezkusíme. Na druhou stranu, když překonáme počáteční strach, dost často zjistíme, že naše dětské obavy už jsou úplně mimo.

Kdybych uvěřila všem NESMÍŠ, NEMŮŽEŠ a NEDOKÁŽEŠ, které jsem kdy slyšela, nikdy bych se nedostala tam, kde jsem dnes. Už učitel na střední mi říkal, že nemám talent na jazyky a konverzační semináře nezvládnu. Naštěstí jsem si do toho nenechala mluvit. Teď mám ze dvou jazyků maturitu a ze dvou dalších vysokoškolský diplom. Díky za názor, pane učiteli. 🙂

Nechtějte zázraky přes noc

Pokud si pohráváte s myšlenkou, že se pustíte do něčeho nového, ale pořád máte v hlavě hlásek, který se vás snaží přesvědčit, že to není pro vás, že to nezvládnete, nebo že na to nemáte, pěkně mu poděkujte za názor a udělejte si to podle sebe. Platí to úplně na všechno. Pokud opravdu chceme, dokážeme cokoli!

Důležité je nechtít zázraky přes noc, protože všechno má svůj čas. Obzvlášť, když se v začátcích ještě perete se svým vnitřním kritikem, nebo negativním postojem okolí. Zvolte si své vlastní tempo a postup. Nastavte si to tak, abyste z toho měli radost. Jak jsem psala v eBooku Desatero pro začínající španělštináře – malá vítězství jsou více než velké cíle.

Já jsem taky napoprvé neuběhla hned 10 km za hodinu. Bylo to ušmudlaných 5,5 km za 50 minut, ale NO A CO! Bylo to moje tempo a já jsem nejlíp věděla, jak si to musím nastavit. Kdybych začátek přestřelila, nejspíš by mě to tak odradilo, že už bych nikdy nevyběhla. Se studiem jazyků je to úplně stejné. Každý má své tempo a není potřeba tlačit na pilu.

Viděli jste film Jíst, meditovat, milovat? Pokud ne, rozhodně vám ho doporučuju, je skvělý! Pokud ano, zkuste si vybavit scénu, kde Julia Roberts objednávala jídlo pro všechny v italštině, kterou se učila. Pamatujete, jakou z toho měli všichni radost a jak jí blahopřáli, že to krásně zvládla? Tak o tom přesně mluvím. Objednat všem jídlo bylo její malé velké vítězství.

Nebuďte na to sami

Určitě už jste si mockrát vyzkoušeli, že ve dvou (nebo i více) se to lépe táhne. Najděte si parťáka, který bude na stejné vlně jako vy, a učte se společně. Samozřejmě nemusíte hned nutit partnera nebo kamarádku, aby se taky učili španělsky, pokud sami nechtějí. Stačí, když si najdete svou komunitu.

Na facebookové stránceinstagramovém profilu Zamiluj si španělštinu už se nám to pěkně rozrůstá, tak se přidejte. Naučíte se fráze z každodenního života, základní gramatiku a v příbězích si sem tam užijete i kvízy. Jak zpívá Luis Fonsi „pasito a pasito, suave suavecito“ neboli „krůček za krůčkem, zlehka zlehoučka“. I vy si můžete zamilovat španělštinu. ❤️

Jsem jazykový nadšenec a vášnivá cestovatelka, která propadla kouzlu španělštiny. Na základě dlouholetých zkušeností sdílím se svými studenty v praxi ověřené způsoby, jak si ji pustit do života, aby mohli objevovat krásy hispánského světa na vlastní pěst. Proto jsem také vytvořila Cestovatelské kartičky pro začínající španělštináře, díky kterým se naučíte 110 základních vět a konečně budete moct cestovat bez agentury aniž byste se báli, že se nedomluvíte. Pokud se chcete pravidelně naučit něco nového, přidejte se k nám na Instagramu, nebo na Facebooku. A jestli vás zajímá můj příběh, přečtěte si ho zde. >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.