Jak začlenit španělštinu do svého života? # TIP 1

Chcete se učit španělsky, věnovat se tomu pravidelně každý den, ale nemáte šanci si v kalendáři najít hodinu denně navíc? Nevadí! I malými krůčky se dostanete k cíli. Dneska se podíváme na první věc, která vám pomůže nenásilně zahrnout španělštinu do vaší agendy.

Co se v mládí naučíš…

Taky máte tak rádi to do listy? Některé z vás možná trochu stresují, ale já mám ráda jasně napsané, co potřebuju udělat. Za prvé mám děravou hlavu, takže bych bez toho polovinu věcí zapomněla, a za druhé miluju ten pocit, když si odškrtnu položku na seznamu a vím, že mám hotovo.

Nejsem žádný odborník na lidské chování, ale troufám si říct, že si to nesu z dětství. Když jsem byla malá, mamka nám každou sobotu psala seznam věcí, které musíme doma udělat, než půjdeme ven. Znáte ty uklízecí soboty, ne? Vyluxovat, vytřít, setřít prach… No a když bylo na seznamu všechno pěkně odškrtnuté, mohla jsem konečně mazat ven.

Jak toho využít?

Zvyk je železná košile a tenhle se mi tak dostal pod kůži, že si seznam úkolů píšu do dneška. Ale víte, co je super? Je to perfektní drobnost, na které můžete trénovat španělštinu a být s ní v kontaktu každý den. Stejně si ten seznam budete psát, tak se trošku posnažte a napište si ho španělsky!

Ze začátku asi nebudete mít páru, jak se co řekne, ale to není problém. Přístup ke slovníkům nebyl nikdy snazší. V některých případech může zafungovat Google překladač, ale já bych radši vsadila na kvalitní slovník. Volně dostupný je třeba Lingea slovník, ve kterém najdete nejen slovíčka, ale i ustálené fráze a základní časování sloves.

Seznam věcí, které chcete udělat, si můžete napsat v podstatě kamkoli. Hodně praktické a rychlé jsou třeba poznámky v mobilu, ale já bych vám doporučila spíš klasický papír, protože psaní rukou podporuje proces zapamatování. Úplně ideální je sešit, do kterého si to do listy můžete psát opakovaně. Ten pak bude plnit úlohu vašeho osobního slovníčku a najdete v něm právě ta slovíčka, která nějak zapadají do vašeho životního stylu.

Pokud jste úplní začátečníci, pište si klidně jen jednotlivá slovíčka. Až si je trochu zažijete, můžete je rozvést do kratších vět.

Trocha inspirace do začátku

Začátky jsou vždycky nejhorší, takže abych vám v nich trochu pomohla, napsala jsem pár věcí, které by se mohly objevit ve vašich to do listech:

hacer la compra /aser la kompra/ nakoupit
lavar la ropa lavar la ropa /labar la ropa/** vyprat
sacar al perro /sakar al perro/* vyvenčit psa
limpiar la casa /limpijar la kasa/ uklidit dům (klidně i byt, prostě váš domov)
preparar la comida /preparar la komida/ připravit jídlo/oběd
sacar la basura /sakar la basura/ vynést koš
pagar la renta /pagar la renta/ zaplatit nájem

(ve Španělsku el alquiler /alkilér/)

fregar los platos /fregar los platos/ umýt nádobí
ir al médico /ir al médyko/ jít k doktorovi
hacer la presentación /aser la presentasijón/ udělat prezentaci
preparar el reporte para mi jefe /preparar el reporte para mi chefe/* připravit report pro mého šéfa
llamar a mi amiga /jamar a mi amiga/ zavolat kamarádce
estudiar español /estudijar espaňol/ učit se/studovat španělštinu
leer mi libro favorito /lér mi libro faborito/ přečíst si mou oblíbenou knížku
ir a correr /ir a correr/* jít běhat
hacer ejercicio /aser echersisijo/ zacvičit si
salir con amigos /salir kon amigos/ jít ven s přáteli
ver una película /ber una pelíkula/ podívat se na film
escribir una frase en mi diario /eskribir una frase en mi dyjárijo/ napsat jednu větu do mého deníku
descansar /deskansar/ odpočívat

*pokud slovíčko začíná na R nebo má uprostřed zdvojené RR, čte se výrazněji, takže to musí trochu zadrnčet 🙂

** B a V se čtou v podstatě identicky, a zní skoro jako naše B. Pokud se vyskytují uprostřed slova, čtou se slaběji.

Jsem jazykový nadšenec a vášnivá cestovatelka, která propadla kouzlu španělštiny. Na základě dlouholetých zkušeností sdílím se svými studenty v praxi ověřené způsoby, jak si ji pustit do života, aby mohli objevovat krásy hispánského světa na vlastní pěst. Proto jsem také vytvořila Cestovatelské kartičky pro začínající španělštináře, díky kterým se naučíte 110 základních vět a konečně budete moct cestovat bez agentury aniž byste se báli, že se nedomluvíte. Pokud se chcete pravidelně naučit něco nového, přidejte se k nám na Instagramu, nebo na Facebooku. A jestli vás zajímá můj příběh, přečtěte si ho zde. >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.