Jak začlenit španělštinu do svého života? # TIP 2

Rádi byste se věnovali španělštině pravidelně, ale máte na to jen omezené množství času? To vůbec nevadí! Mám pro vás připravenou sérii drobných vychytávek, díky kterým se španělština stane součástí vašeho každodenního života. Spousta z vás už uvedla do praxe TIP číslo 1 a netrpělivě čeká na další inspiraci. Takže co tu máte dál?

Všichni chodíme nakupovat

Ať se nám to líbí nebo ne, všichni musíme aspoň jednou týdně zajít na nákup. Dneska je sice stále víc v kurzu nakupovat online a nechat si jídlo dovézt až přede dveře, ale já si myslím, že většina lidí to pořád dělá postaru a prostě se zvedne z gauče a jde do obchodu.

Tak či tak, vždycky je dobré mít představu, co nám chybí v lednici a co potřebujeme doplnit. A právě proto si píšu seznam věcí, které musím koupit. Když to totiž neudělám, dost často si po návratu z obchodu uvědomím, že mi něco schází, a to je prostě k vzteku. Komu by se tam chtělo vracet, že jo?!

Další příležitost k učení je na světe

Napadlo vás někdy, že i taková prkotina jako je seznam věcí na nákup může být skvělým prostředkem, jak zahrnout španělštinu do vašeho života? Ne? To je ale škoda! Když totiž pak vyrazíte na cesty, určitě si budete chtít koupit nějaké potraviny. Jakože jasně, vystačili byste si nejspíš i s prstem a ukazováním na jednotlivé věci, ale to přece není ono!

Já si na trzích moc ráda povídala s prodejci a častokrát jsem zjistila, že jsou to mnohem zajímavější lidé, než bych předpokládala. Další výhodou je, že pokud se před nimi zmíníte, že právě cestujete po okolí, určitě vám ochotně poradí zajímavé destinace, které běžný turista ani neobjeví.

Pusťte se do toho

První seznam vám asi zabere trochu víc času, protože se budete muset poradit se slovníkem, ale většinou stejně kupujeme základní potraviny pořád dokola, takže každý další pokus to bude lepší a lepší. Slovíčka si budete pravidelně opakovat a časem už vám začnou naskakovat automaticky.

Už dřív jsem zmiňovala, že můžete použít Google překladač, ale znovu zdůrazňuji, že bych dala přednost kvalitnímu online slovníku. Z minulého článku znáte skvělý Lingea slovník, ve kterém najdete nejen slovíčka, ale i ustálené fráze a základní časování sloves. Jestli je vám blízká angličtina, určitě vyzkoušejte i PONS slovník. Jeho velkou výhodou je, že spolu s překladem slovíčka nabídne i spoustu příkladů ve větách, což je prostě TOP.

Už jste si založili slovníček?

Je mi jasné, že seznam věcí na nákup si asi napíšete na kus papíru, který pak strčíte do kapsy, nebo ho nacvakáte do poznámek v telefonu, ale když už si dáte práci s hledáním slovíček, byla by přece škoda je zapomenout.

Pevně doufám, že už jste uvedli do praxe TIP č. 1 a máte doma sešit, do kterého si rukou píšete nová slovíčka a pravidelně se k nim vracíte. Pokud jste to zatím odkládali, určitě vám vřele doporučuji s tím co nejdříve začít. Uvidíte, že tahle aktivita začne brzy přinášet ovoce.

Nesmí chybět trocha inspirace

Přece jste si nemysleli, že vás v tom tentokrát nechám a neporadím vám pár slovíček do začátku. Při prvním nákupu se můžete inspirovat třeba následujícími potravinami.

pan /pan/ chleba
verdura /berdura/ zelenina
fruta /fruta/ ovoce
pasta /pasta/ těstoviny
arroz /aRoz/* rýže
carne /karne/ maso
papas /papas/ brambory (ve Španělsku patatas /patatas/)
mantequilla /mantekíja/ máslo
yogur /jogúr/ jogurt
jamón /chamón/ šunka
queso /keso/ sýr
huevos /uebos/ vejce
chocolate /čokolate/ čokoláda
cerveza /servesa/ pivo
vino /bino/ víno
leche /leče/ mléko
jugo /chugo/ džus (ve Španělsku zumo /sumo/)
agua mineral /agua mineral/ minerální voda
café /kafé/ káva
/té/ čaj

*pokud slovíčko začíná na R nebo má uprostřed zdvojené RR, čte se výrazněji, takže to musí trochu zadrnčet 🙂

A jestli se chcete naučit základní slovní zásobu, stáhněte si zdarma Pexeso pro začínající španělštináře včetně nahrávky namluvené rodilou mluvčí. Hravě si tak procvičíte 64 slovíček a frází, bez kterých se neobejdete.

I vy si můžete zamilovat španělštinu!

Jsem jazykový nadšenec a vášnivá cestovatelka, která propadla kouzlu španělštiny. Na základě dlouholetých zkušeností sdílím se svými studenty v praxi ověřené způsoby, jak si ji pustit do života, aby mohli objevovat krásy hispánského světa na vlastní pěst. Proto jsem také vytvořila Cestovatelské kartičky pro začínající španělštináře, díky kterým se naučíte 110 základních vět a konečně budete moct cestovat bez agentury aniž byste se báli, že se nedomluvíte. Pokud se chcete pravidelně naučit něco nového, přidejte se k nám na Instagramu, nebo na Facebooku. A jestli vás zajímá můj příběh, přečtěte si ho zde. >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.